4 styczeń 2023

Identyfikowane są kolejne próby podburzenia społecznych nastrojów i rozbudzenia wrogości wobec Ukraińców - poinformował w środę zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Wyjaśnił, że chodzi o rzekome telefony z GUS, których celem ma być przygotowanie akcji dokwaterowywania Polakom uchodźców z Ukrainy.

"Alert Dezinformacyjny. Kolportowane są kłamstwa o rzekomych telefonach z GUS, których celem ma być przygotowanie akcji dokwaterowywania Polakom uchodźców z Ukrainy" - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn.

Zaznaczył też, że GUS opublikował stanowcze dementi wskazując na kłamstwa w kolportowanych przekazach. "Identyfikowane działania informacyjne wpisują się w cele typowe dla wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję przeciwko Polsce" - dodał.

Zamieścił też wpis Głównego Urzędu Statystycznego dementującego informacje o telefonach. "Główny Urząd Statystyczny nie prowadzi żadnych badań ankietowych, w których padałoby pytanie o zgodę na dokwaterowanie kogokolwiek do mieszkań zajmowanych przez naszych respondentów. Powyższe nagranie to +fake news+" - napisał GUS odnosząc się do filmiku zamieszczonego w mediach społecznościowych, na których mężczyzna opowiada o takiej sytuacji. Do jednego z jego kolegów miała zadzwonić kobieta podająca się za ankietera GUS i zadawać pytania o możliwość dokwaterowania Ukraińców.

"Informacje na temat realizowanych przez GUS badań ankietowych dostępne są na stronie www.stat.gov.pl/badania-statystyczne/" - poinformował GUS. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ akub/