Irena Strzałkowska uhonorowana Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
"Serdeczne gratulacje dla Ireny Strzałkowskiej uhonorowanej dziś przez ministrę Hannę Wróblewską Złotym Medalem +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+! Doceniamy jej niestrudzoną pracę na rzecz promocji polskiego filmu na arenie międzynarodowej i wkład w rozwój współpracy kulturalnej z Francją" - napisano na profilu MKiDN na platformie X.
Irena Strzałkowska urodziła się 20 kwietnia 1946 r. w Lublinie. Jest absolwentką ekonomii w SGPiS w Warszawie. W latach 1974-1981 pracowała w Paryżu jako attaché w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy UNESCO, a następnie w Biurze Komitetu Kinematografii jako wicedyrektor Departamentu Organizacyjno-Prawnego, gdzie była odpowiedzialna za promocję filmu polskiego za granicą.
Od początku lat 90. była zastępcą dyrektora w Studiu Filmowym TOR. Od 1991 r. przez 30 lat reprezentowała Polskę w ramach funduszu Rady Europy Eurimages, dofinansowującego europejskie koprodukcje. Od 2019 r. była wiceprezesem Zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA), od 2022 – prezesem Zarządu KIPA. Jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).
Współpracowała z wieloma wielkimi postaciami polskiego kina: Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Agnieszką Holland, Magdaleną Piekorz, Wojciechem Marczewski oraz przy wielu koprodukcjach międzynarodowych.
Dzięki pozyskanemu przez nią europejskiemu wsparciu finansowemu powstały m.in. tak znakomite filmy, jak "Ida" i "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, "Essential Killing" i "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, "Pokot" Agnieszki Holland, "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego, "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak czy "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej.
W ostatnich latach swoją działalność skupia na silnej integracji polskiego środowiska producentów audiowizualnych, dbaniu o interesy szkół filmowych oraz budowaniu struktur edukacji profesjonalnej (Branżowe Centrum Umiejętności dla sektora animacji, postprodukcji i efektów specjalnych w Łodzi), budowaniu wiedzy o rynku filmowym poprzez realizację badań sektorowych, zbliżenia sektora filmowego z sektorem bankowym, kształtowania ładu produkcji filmowej w ramach negocjacji zasad realizacji produkcji audiowizualnych ze związkami zawodowymi sektora filmowego.
W 2021 r. została odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury – wyróżnieniem, które otrzymują osoby zasłużone dla współpracy kulturalnej Francji z innymi krajami. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ aszw/