Rekordowa liczba odwiedzających na Wrocławskich Targach Dobrych Książek
Dobiegają końca 31. Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Podczas trwającego od 30 listopada wydarzenia zaprezentowało się ponad 220 wydawnictw, odbyło się ok. 140 spotkań autorskich. Zakończenie targów zaplanowano na godz. 17 w niedzielę.
Organizatorem wydarzenia była fundacja Halo Targi, której prezesem jest Anna Morawiecka. Wcześniej przez wiele lat odpowiadała za wydarzenie z ramienia Wrocławskiego Domu Literatury. Jak powiedziała PAP, "tegoroczne targi były wyjątkowo udane".
"Jest znacznie więcej ludzi odwiedzających te targi, niż w ubiegłym roku. W ubiegłym roku podawaliśmy, że było ok. 50 tys. osób, w tej chwili na pewno jest więcej niż 60 tys. osób, a jeszcze parę godzin przed nami. Także sukces dla wszystkich. I dla wydawców i dla czytelników, bo to wielkie święto, które się niestety kończy" - powiedziała Anna Morawiecka.
Odwiedzających przyciągały m.in. spotkania autorskie. Wśród zaproszonych gości byli Marta Herling-Grudzińska, Bronisław Wildstein, Jan Polkowski, Anna Janko, Aleksander Kwaśniewski, Ewa Lipska, Jerzy Bralczyk, Rafał Dutkiewicz, Janusz Degler, Maria Woś czy Katarzyna Nosowska.
Gościem specjalnym 31. edycji WTDK była Rumunia. Na stoisku Instytutu Kultury Rumuńskiej można było kupić najnowsze książki. Oprócz tego były organizowane projekcje filmów i spotkania z autorami. Do Hali Stulecia przyjechał m.in. Oleg Serebrian i Tatiana Niculescu.
"Mieliśmy gości z Rumunii oraz z Polski, którzy napisali o Rumunii. Na stoisku dostępnych było łącznie ponad 70 tytułów, wśród nich książki historyczne, filozoficzne, literatura piękna, reportaże, ale też przewodniki turystyczne. Nasze stoisko było przez cztery dni punktem, gdzie można zdobyć informacje o rumuńskiej o kulturze, turystyce, ale też literaturze" - powiedział PAP Ovidiu Dajbog-Miron, dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury.
W trakcie targów wręczono dwie nagrody edytorskie dla wydawców książek najatrakcyjniejszych pod względem graficznym i artystycznym. Pióro Fredry za publikację dla dorosłych otrzymała książka "Wytwórcy książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u" wydawnictwa Karakter i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (za redakcję i projekt graficzny odpowiadał Jacek Mrowczyk). Z kolei nagroda Dobre Strony w kategorii książek dla dzieci i młodzieży trafiła do wydawnictwa Druganoga za publikację "Ziemianie" (tekst: Ewa Solarz, ilustracje: Robert Czajka).(PAP)
autor: Michał Torz
mt/ aszw/