reklama
kategoria: Kraj
19 grudzień 2024

W styczniu odbędzie się beskidzki karnawał – Żywieckie Gody

zdjęcie: W styczniu odbędzie się beskidzki karnawał – Żywieckie Gody / fot. PAP
fot. PAP
W styczniu po raz 56. odbędzie się beskidzki karnawał – Żywieckie Gody. Weźmie w nim udział pod 1 tys. uczestników - podała w czwartek Sabina Słowiak-Wandzel, rzecznik bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury, który jest głównym organizatorem wydarzenia.
REKLAMA

„W góralskiej kulturze Boże Narodzenie jest okresem wielkiej radości i hucznego świętowania. (…) Tak będzie podczas 56. Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych +Żywieckie Gody+, które są najstarszą, wciąż odbywającą się imprezą tego typu w Polsce. Ma ona na celu kultywowanie i popularyzację tradycji związanych z zimowym świętowaniem w Beskidzie Śląskim, na Żywiecczyźnie oraz w paśmie Babiej Góry, w czasie od św. Andrzeja poprzez Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, aż po kres karnawału” – powiedziała Sabina Słowiak-Wandzel.

Jak dodała, corocznie w Żywieckich Godach bierze udział ponad tysiąc uczestników.

„Podczas pierwszej części – 11 i 12 stycznia - w auli Domu Katolickiego w Żywcu, zaprezentują się kolędnicy tradycyjnie występujący +w izbie+, którzy, przychodząc z gwiazdą, szopką, kulą, soplem, owsem, różanką, Turoniem, kozą, rajem, konikiem, Dorotą, czy szopką ruchomą, będą winszowali gospodarzom wszelkiej pomyślności w kolejnym roku” – powiedziała rzecznik.

18 stycznia w Milówce odbędzie się konkurs z udziałem grup występujących w plenerze, czyli Dziadów Noworocznych i Jukacy. „Feeria barw, radosnej muzyki, dźwięku dzwonków i donośnych trzasków z bata wypełni wydarzenia tego dnia. Miejscowość opanują kolorowe i dziwacznie przebrane postacie, które po zakończeniu konkursu trzaskania z bata przebiegną w brawurowym korowodzie pod miejscowy amfiteatr. Wśród nich nie zabraknie pełnych witalności Koni i Niedźwiedzi, siejących postrach Diabłów oraz Śmierci, a także innych abstrakcyjnie przebranych postaci, będących uosobieniem członków dawnej wiejskiej społeczności” – oznajmiła Sabina Słowiak-Wandzel.

Kolejny korowód, połączony z prezentacją Dziadów Noworocznych i Jukacy, przejdzie 25 stycznia ulicami Żywca. „Następnego dnia najlepsi spośród laureatów Przeglądu porwą do kolędniczej zabawy mieszkańców Bielska-Białej, którzy zechcą odwiedzić Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz” – dodała przedstawicielka bielskiego ośrodka.

Poza głównymi wydarzeniami organizatorzy przygotowali koncerty kolęd, potańcówki, degustacje jadła regionalnego, a nawet pokazy tradycyjnego skubania pierza, łuskania fasoli czy przędzenia wełny.

Gody odbędą się po raz 56. Ich celem jest ocalenie od zapomnienia zwyczajów związanych z kolędowaniem w Beskidach. Dzięki nim udało się uchronić między innymi postać Heroda, która znikała już z tradycji kolędowania na Żywiecczyźnie. (PAP)

szf/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ryki
2.5°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 15:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rykach