12 grudzień 2022

Ostrożnie przy sprzedaży przez internet!

zdjęcie: Ostrożnie przy sprzedaży przez internet! / fot. KPP Ryki
Blisko 4 tysiące złotych stracił mieszkaniec powiatu ryckiego, który wystawił do sprzedaży opony samochodowe na portalu ogłoszeniowym. Mężczyzna wszedł w podesłany mu link i podał dane swojej karty płatniczej. To wystarczyło oszustom, aby z go konta bankowego wypłacić pieniądze. Apelujemy o szczególną ostrożność i rozwagę!

Wczoraj do ryckiej komendy zgłosił się 35-letni mieszkaniec powiatu ryckiego, twierdząc, iż został oszukany. Na jednym z portali ogłoszeniowych wystawił do sprzedaży komplet opon samochodowych za kwotę 450 złotych. Po krótkim czasie otrzymał wiadomość za pośrednictwem komunikatora społecznościowego od osoby zainteresowanej zakupem. Następnie na adres mailowy otrzymał wiadomość od firmy kurierskiej w której znajdował się link. Mężczyzna wszedł w podesłany link i wpisał dane swojej karty płatniczej, numer i datę ważności oraz kod CVC. Został przekonany przez oszusta, że podając te dane otrzyma zapłatę za wystawione na portalu ogłoszeniowym opony. Gdy próbował następnie zalogować się do swojej bankowości elektronicznej okazało się że jest ona zablokowana. Dopiero po kontakcie z pracownikiem infolinii swojego banku dowiedział się, że za pomocą jego karty płatniczej z konta zostały przetransferowane pieniądze w kwocie blisko 4 tysięcy złotych na konto odbiorcy w Dublinie. Mężczyzna następnie zgłosić sprawę na policję.

Apelujemy o zachowanie ostrożności przy tego typu transakcjach. Przede wszystkim nie logujmy się na internetowe konto w banku za pośrednictwem linku przekazanego nam przez nieznane osoby. Chrońmy dane z

aspirant sztabowy Agnieszka Marchlak