reklama
kategoria: Prawo
12 styczeń 2023

POZ mogą nabywać testy combo od wszystkich producentów, importerów i dystrybutorów

zdjęcie: POZ mogą nabywać testy combo od wszystkich producentów, importerów i dystrybutorów / fot. PAP
fot. PAP
Poradnie podstawowej opieki zdrowotnej, które wykonują tzw. testy combo wskazujące czy mamy do czynienia z zakażeniem grypą, koronawirusem lub wirusem RSV mogą nabywać te testy od wszystkich producentów, importerów i dystrybutorów, oferujących je na rynku polskim – wskazał URPL.
REKLAMA

5 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie, dzięki któremu tzw. testy combo, czyli trzy w jednym, stały się świadczeniami gwarantowanymi w POZ. Oznacza to, że mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za każdy test i jego wykonanie, jest to więc świadczenie płatne dodatkowo, poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego. Za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma prawie 34 zł (33,98 zł).

NFZ informował, że do wszystkich poradni POZ wysłano komunikat ze szczegółową informacją z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o producentach, importerach i dystrybutorach testów, u których można je zamawiać.

W informacji opublikowanej na stronach URPL wskazano, że POZ mogą nabywać tzw. testy combo od wszystkich producentów, importerów i dystrybutorów, oferujących ten rodzaj testów na rynku polskim.

"Producenci, importerzy oraz dystrybutorzy testów mogą zwracać się bezpośrednio do POZ w celu zakontraktowania dostaw dla tych testów" – podał URPL.

Wyjaśniono, że wśród tzw. szybkich testów COMBO, które to przeznaczone są do wykrywania i różnicowania wirusów: grypy A/B, SARS-CoV-2 oraz RSV, rozróżnia się szybkie testy antygenowe, przeznaczone do użytku przez profesjonalnych użytkowników oraz szybkie testy antygenowe do samokontroli przeznaczone do użytku przez osoby niebędące profesjonalnymi użytkownikami.

W informacji URPL przekazano, że nie ma przeciwskazań, by testy do samokontroli były wykonywane przez użytkowników profesjonalnych w gabinecie POZ.

"Dodatkowo, przypominamy o obowiązku dokonywania zgłoszeń (przez producentów, mających siedzibę na terytorium RP) i powiadomień (przez dystrybutorów i importerów, wprowadzających wyrób na terytorium RP) do prezesa Urzędu Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych" - podano w komunikacie URPL. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Ryki
1.6°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 15:24
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rykach